21.11.2009, Brdo pri Kranju
Za Slovenijo pomeni skupno plenarno zasedanje posvetovalnih svetov v organizaciji Ministrstva za pravosodje največji in hkrati zaključni dogodek predsedovanja Slovenije Odboru ministrov Sveta Evrope.
Na zasedanju sta posvetovalna sveta sprejela skupno mnenje o odnosih med sodniki in tožilci ter določila minimalne smernice za sodelovanje med njimi. Medtem ko neodvisnost sodnikov v vsaki demokratični družbi ni sporno, so povezave med tožilci in ministrstvi za pravosodje veliko bolj raznolike narave. Prav vprašanje odnosa med sodniki in tožilci je še posebej pomembno pri uveljavljanju pravice do poštenega sojenja in spoštovanja načela delitve oblasti ter pravne države. Pri svojem delu tako posvetovalni svet evropskih sodnikov kot posvetovalni svet evropskih tožilcev dajeta tudi velik poudarek Evropski konvenciji človekovih pravic ter na sodno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice.
Tudi v Sloveniji se pogosto ne samo stranke v postopkih, temveč celo Ustavno sodišče RS v svojih odločbah, sklicujejo na mnenja posvetovalnega sveta evropskih sodnikov, kar kaže na pomembno vlogo posvetovalnega sveta.
Na zasedanju so sprejeli tudi priporočilo odboru ministrov Sveta Evrope državam članicam o neodvisnosti, učinkovitosti in o vlogi sodnikov, priporočilo glede poenostavitve kazenskih postopkov ter priporočilo glede vloge državnega tožilstva v kazenskopravnem sistemu.
Deklaracija iz Bordeauxa: "Sodniki in tožilci v demokratični družbi"
Govor Aleša Zalarja, slovenskega pravosodnega ministra
Govor Philippa Boillata, generalnega direktorja za človekove pravice in pravne zadeve Sveta Evrope