29.01.2010, Strasbourg
Predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice Jean-Paul Costa je skupaj s sodnim tajnikom Erikom Friberghom na novinarski konferenci 28. januarja v zvezi z reformo sodišča izpostavil tri glavne razloge za optimizem:Najprej je decembra lani v veljavnost stopila Lizbonska pogodba, s čimer se je odprla pot za pristop Evropske unije k Evropski konvenciji o človekovih pravicah. To bi bil velik korak k oblikovanju evropskega prostora temeljnih pravic in svoboščin, je rekel predsednik Costa.
Drugič, na začetku meseca je ruska Duma glasovala v prid ratifikacije Protokola 14 h konvenciji. Včeraj je zgornji dom ruskega parlamenta, Svet federacije, soglasno sledil odločitvi Dume. To zdaj mogoča protokolu, ki ga je že ratificiralo ostalih 46 držav članic, da stopi v veljavo in omogoči racionalizaciji postopkov sodišča.
Tretjič, prelomna medvladna konferenca o prihodnosti Sodišča bo potekala v Interlaknu v Švici v februarju. Njen cilj je ponovno potrditi zavezo držav k zaščiti človekovih pravic v Evropi ter zarisati načrt za nadaljnji razvoj sodišča. Po besdah predsednika Coste konferenca predstavlja velik izziv za države članice in veliko priložnost za Sodišče. Na kratek rok je treba okrepiti mehanizme človekovih pravic, na dolgi rok pa jih je treba spremeniti, da se zagotovi učinkovitost Sodišča.
Če pogledamo statistiko, je bilo konec leta 2009 na sodišču v postopku 119.300 pritožb. Več kot 57.000 novih pritožb je bilo vloženih v letu 2009, kar je 15 % več v primerjavi z letom prej. V letu 2009 je bilo odločeno o 35.460 pritožbah - 2.395 z razsodbo, 33.065 pa jih je bilo nedopustnih (v primerjavi z letom 2008 govorimo o 27% oz. 10 % porastu). Kot v letu 2008 pa največ primerov, ki so v postopku, skoraj 56 %, prihaja iz 4 držav (Rusija, Turčija, Ukrajina in Romunija).
***
Več informacij o Sodišču lahko najdete na spletni strani Sodišča http://www.echr.coe.int