03.10.2010, Strasbourg
Konferenca o dediščini predstavlja uradni začetek projekta Romske poti. Partnerji in predstavniki Romov iz Velike Britanije, Nemčije, Grčije, Romunije in Slovenije bodo 7. oktobra predstavili svoje predloge za raziskovanje, praznovanje in razvoj najboljših praks pri spodbujanju romske kulture v Evropi.
Projekt Romske poti je sestavljen iz partnerstva organizacij, ki se ukvarjajo z dediščino, vključno z muzeji. Nekatere imajo uveljavljene odnose z romskimi skupinami, nekatere pa so na začetku navezovanje stikov in dela z romskimi skupnostmi. Vsaka država bo z dogodki prikazala romsko kulturo, kar bo postavilo temelje za Pot romske kulture in dediščine, ki jo podpira Svet Evrope.
Cilj projekta je raziskati različne načine za obravnavo teh vprašanj; v okviru "osebnih stikov", "poznavanja razlik", "pozitivnega sodelovanja" in "dobrih odnosov med Romi in ne-Romi". To bo vključevalo pilotne projekte, ki se bodo v različnih delih Evrope izvajali na svoj način; dejavnosti bodo ocenjene, izkušnje pa objavljene (na spletu), da omogočijo nove ukrepe.
Med govorniki:
Arthur Ivatts OBE, svetovalec vlade Združenega kraljestva
Romani Rose, predsednik Centra za dokumentacijo in kulture nemških Sintov in Romov
Dr. Dragoljub Ačković, direktor Muzeja zgodovine romske kulture v Beogradu, Srbija
Konferenca bo prostor za vprašanja in razpravo in se bo zaključila s kulturno prireditvijo.
Muzeji, kulturni centri in ustanove, projektni partnerji Romske poti:
Surrey Heritage, Surrey County Council, Združeno kraljestvo
Center za dokumentacijo in kulturo nemških Sintov in Romov, Nemčija
Bizantinski in krščanski muzej, Grčija
Društvo za razvoj podeželja in ekološkega turizma, Romunija
Slovenski etnografski muzej - Slovenija