26.06.2008, Strasbourg
»Vsi tisti, ki zagovarjajo upravičenost mučenja osumljencev zato, da bi rešili življenja, bi morali razmisliti, koliko novih teroristov bodo takšne očitne kršitve človekovih pravic pomagale rekrutirati v prihodnosti,« je ob Mednarodnem dnevu podpore žrtvam mučenja povedal generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis.Svet Evrope pri tem vprašanju ne okleva. Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice v primeru Saadi proti Italiji je nedvoumno potrdila popolno prepoved mučenja, kot je zapisano tudi v Evropski konvenciji o človekovih pravicah.
»Ta sodba predstavlja precedenčni primer, saj se je na stran italijanske vlade postavilo še nekaj držav članic Sveta Evrope, ki so zagovarjale bolj fleksibilno interpretacijo prepovedi mučenja v povezavi z bojem proti terorizmu. Bile so nedvoumno zavrnjene. Prepoved mučenja ostaja popolna. Vlade ne le da ne smejo mučiti, ne smejo tudi omogočiti vrzeli v zakonu, ki bi dovoljevale izročitev osumljencev državam, kjer je nevarnost mučenja velika.
Sklep Evropskega sodišča za človekove pravice nosi pomembno sporočilo za vse evropske vlade. Pravi, da se moramo proti terorizmu nepopustljivo boriti, vendar se moramo boriti v skladu z zakonom.«