Arhiv novic

  • 2010-12-01 11:37:52 - Ukinitev Informacijskega urada Sveta Evrope v Sloveniji več

  • 2010-11-30 09:20:06 - Novica: Svet Evrope z novo kampanjo proti spolnim zlorabam otrok več

  • 2010-11-24 11:11:52 - Novica: Več za zaščito otrok, žrtev spolnih zlorab več

Arhiv novic

Vse novice

Spolna zloraba Svoboden, da si to, kar si Vožnja pod vplivom drog Evropa je več, kot si misliš Natečaj Vsi smo otroci sveta Evropska konvencija o človekovih pravicah Wild Web Woods Spregovori proti diskriminaciji Dosta! Osvobodimo se predsodkov, spoznajmo Rome! Tvoje roke naj negujejo, ne kaznujejo 60 let Sveta Evrope Ustavimo nasilje nad ženskami Trgovanje z ljudmi Vsi drugačni - vsi enakopravni Varšavski vrh Evropsko sodišče za človekove pravice Konvencije

Etnično in versko profiliranje je v nasprotju s standardi človekovih pravic

20.07.2009, Strasbourg

Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg v svojem zadnjem, danes objavljenem mnenju ugotavlja, da »pripadnike manjšin policija bolj pogosto ustavlja kot druge, zahteva njihove identifikacijske dokumente, jih zaslišuje in preiskuje. So žrtve t.i. »etničnega profiliranja«, ki je razširjeno v današnji Evropi. Take metode so v nasprotju z dogovorjenimi standardi človekovih pravic. Delujejo tudi  kontra produktivno, ker ljudi odvračajo od sodelovanja v policijskih prizadevanjih, da bi odkrili prave zločine.«

Komisar poudarja, da »mora obstajati objektivni razlog, zakaj se ustavi in preišče določenega posameznika, tj. razumen in individualiziran sum na kriminalno dejanje. Barva kože, obleka ali vidni religiozni atributi niso objektivni razlogi.« Komisar trdi, da takšne prakse »na splošno škodljivo in negativno vplivajo na skupnost. Vse družbene skupine morajo imeti razlog, da zaupajo policiji, še bolj pa tiste skupine, ki so lahko tarče ksenofobnih dejanj ali zločinov iz sovraštva.«

Komisar svoje mnenje zaključuje s poudarkom, da morajo policisti sami spodbujati enakost in preprečevati rasno diskriminacijo, da se morajo usposabljati za delo v raznoliki družbi in rekrutirati svoje člane iz manjšinskih skupnosti.«

Mnenja komisarja so objavljena vsakih štirinajst dni v angleškem, francoskem in ruskem jeziku. Lahko se jih objavi brez vnaprejšnjega dovoljenja, pod pogojem, da je tekst nespremenjen in da je naveden originalni vir: »Dosegljivo tudi na spletni strani komisarja www.commissioner.coe.int”.

Kontakt za medije v pisarni komisarja:
Stefano Montanari, +33 3 88 41 35 38; stefano.montanari@coe.int

Office of the Commissioner for Human Rights
Communication Unit
Tel: +33 (0)3 88 41 35 38
Fax:+33 (0)3 90 21 50 53
www.commissioner.coe.int
press.commissioner@coe.int

Vse novice