Pretekla leta so prinesla spoznanje, da je socialna usklajenost nujna za zagotovitev demokratične varnosti in trajnostnega razvoja. Razdeljene in neenake družbe niso le nepravične - zagotoviti ne morejo niti dolgoročne stabilnosti. Vlade se vse bolj zavedajo, da ni dovolj, da deluje ekonomija, nujno je, da deluje tudi družba. Le ekonomski razvoj brez socialnega prej ali slej povzroči resne probleme.
Vodje držav članic Sveta Evrope so oktobra 1997, na drugem vrhunskem zasedanju, socialno usklajenost označili kot eno izmed najpomembnejših potreb širše Evrope in nujni dodatek za spodbujanje človekovih pravic in dostojanstva.
V Svetu Evrope socialna usklajenost pomeni zmožnost družbe, da zagotovi blaginjo vsem njenim članom z minimaliziranjem razlik in izogibanjem polarizaciji. Socialna usklajenost mora temeljiti na človekovih pravicah (kot je določeno v Evropski konvenciji o človekovih pravicah in Spremenjeni evropski socialni listini) in na sprejemanju deljene odgovornosti za blaginjo vseh članov družbe, še posebno tistih, ki jih ogrožata revščina in/ali izključenost.
Medvladni usmerjevalni odbor - Evropski odbor za socialno usklajenost (CDCS) nosi primarno odgovornost za razvoj skupnega pristopa k socialni politiki. Pred kratkim so oblikovali in spremenili Strategijo za socialno usklajenost, ki definira glavne naloge organizacije na tem področju, ki so: